Case Study – optodysleksja – niedostateczna konwergencja
Chłopiec, w wieku 9 lat przychodzi na pierwszą wizytę. Nie ma wady wzroku. Ostrość widzenia OP 1,0 i OL 1,0. Wzrokowo rodzice nie mają zastrzeżeń.
Problem pojawia się w nauce. W powietrzu już wisi zaświadczenie o dysleksji. Chłopak jest sfrustrowany, nerwowy, zaczyna się zniechęcać już do wszystkiego. Rodzice próbowali czego tylko mogli. Wszyscy mają dość…
Niedostateczna konwergencja
W badaniu wychodzi niedostateczna konwergencja.
Najprościej ujmując – oczy chłopca nie ustawiają się przy patrzeniu z bliska tam gdzie powinny. Ruchy konwergencyjne są za słabe. Osie wzroku krzyżują się dalej niż powinny. Trudniej jest utrzymać pacjentowi widzenia z bliska, akomodacja się szybciej męczy. W konsekwencji chłopak skarży się na:
– dwojenie z bliska;
– bóle głowy,
– senność,
– ogromne zmęczenie podczas nauki,
– słabo zapamiętuje to co czyta,
– rozmazywanie się tekstu,
– ruszanie się czytanego teksu.
Terapia widzenia
Terapia w gabinecie trwa 10 sesji. W tym czasie pacjent ćwiczy również w domu. Z tygodnia na tydzień ćwiczenia są coraz trudniejsze. Po intensywnej terapii w gabinecie przepisane są ćwiczenia antyregresyjne. Kontrola za pół roku.
Już w czasie terapii gabinetowej widać poprawę z koncentracją i nauką. Zmęczenie ustępuje. Chłopiec rozumie, że ćwiczenia mu pomagają i z początkowa niechęć przeradza się w zaangażowanie.
Rodzice odsuwają w czasie orzeczenie o dysleksji.
Niedostateczna konwergencja – pytania
Jak długo trwa terapia niedostatecznej konwergencji?
Niedostateczna konwergencja jest prostym do wyćwiczenia zaburzeniem. Najczęściej terapia zamyka się w 10 sesjach + terapia domowa.
Dlaczego przepisujemy ćwiczenia do domu?
Ponieważ liczy się systematyczność. W gabinecie możemy osiągnąć dobre wyniki, ale nie będą one trwałe, jeżeli pacjent sam nie ćwiczy i nie kontroluje swoich postępów. Chcemy żeby pacjent był zaangażowany w proces terapeutyczny.
Czy osoby dorosłe mogą mieć podobny problem?
Oczywiście. Niedostateczna konwergencja dotyczy dzieci i dorosłych.
Czy na niedostateczną konwergencję przepisuje się okulary?
W zdecydowanej większości przypadków terapia widzenia wystarczy by pozbyć się objawów. Okulary z korekcją pryzmatyczną są rzadko konieczne.