Kim jest optometrysta?
Jeżeli masz problem z ostrym widzeniem, często boli cię głowa, mrużysz lub trzesz oczy, to optometrysta jest odpowiednią osobą, z którą powinieneś się spotkać. Optometrysta to osoba zajmująca się korekcją wad wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, prezbiopia), diagnozuje zaburzenia widzenia obuocznego (zez, heteroforia – zez ukryty) oraz akomodacji i prowadzi terapię widzenia (vision therapy, OVT). Optometrysta może być również kontaktologiem, czyli zajmować się aplikacją soczewek kontaktowych.
Na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki znajdziemy międzynarodową definicję zawodu optometrysty przyjętej przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne:
„Optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba go wykonująca praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”.
W praktyce optometrysta zajmuje się bardzo dokładnym korygowaniem wad wzroku z uwzględnieniem zaburzeń widzenia obuocznego i akomodacji.
Dlaczego pełne badanie wzroku – z uwzględnieniem zaburzeń widzenia obuocznego i akomodacji jest tak ważne?
Komfortowe widzenie nie zależy tylko od uzyskania satysfakcjonującej ostrości wzroku. Wystarczy, że nasze oczy zbyt wolno wyostrzają obraz lub nie potrafią utrzymać dłużej ostrego widzenia z bliska (zaburzenia akomodacji) i mimo braku wady wzroku i świetnej ostrości widzenia z daleka możemy odczuwać szereg dolegliwości, które skutecznie uniemożliwią nam wydajną pracę i dobre samopoczucie.
Optometrysta całościowo bada układ wzrokowy, dzięki czemu może przepisać korekcję uwzględniającą wszystkie parametry wzrokowe. Czasem nie są potrzebne okulary, a dobrze dobrane ćwiczenia wzrokowe, po wykonaniu których usprawni się akomodacja czy widzenie obuoczne i pozbędziemy się bólu oczu, głowy, dwojenia i innych dolegliwości.
Czy optometrysta jest również okulistą?
Optometrysta to zawód medyczny, jednak optometryści nie zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób oczu (jaskra, zaćma, amd i inne). Zarówno optometrysta jak i okulista mogą zajmować się kontaktologią, czyli aplikują soczewki kontaktowe. Jeżeli niepokoją nas objawy związane z pogorszonym widzeniem, czasowym rozmazywaniem obrazu lub potrzebujemy nowych okularów lepiej wybrać się do optometrysty. Jeżeli chcielibyśmy zrobić badanie dna oka, ciśnienia śródgałkowego, badanie pola widzenia polecam wizytę u okulisty.
Optometrysta – jakie konkretnie powinien mieć wykształcenie?
Optometrysta to osoba, która uzyskała tytuł magistra na kierunku optometria lub ukończyła studia podyplomowe z optometrii. Zawód ten wpisany jest do systemu ochrony zdrowia.
Na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki znajdą Państwo listę dyplomowanych specjalistów.
W Polsce zakres czynności wykonywanych przez optometrystę jest zdefiniowany poprzez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Dziennik Ustaw Nr 82 poz. 537.
Klasyfikacja zawodów i specjalności 2010: opisy grup elementarnych zawodów i specjalności, 22 – specjaliści do spraw zdrowia, kod – 2286
Zgodnie z klasyfikacją grupę 2 stanowią specjaliści. Wymaga się od nich wykształcenia wyższego.
Czy optometrysta może badać dzieci?
Na ten temat powstał oddzielny artykuł – zapraszam do lektury! – kliknij!