Co to jest krótkowzroczność?
Rozmazywanie obrazu z daleka i mrużenie oczu to pierwsze objawy krótkowzroczności. Przybliżamy się do ekranów, nie rozpoznajemy numerów autobusów. W kinie siadamy zdecydowanie bliżej niż inni. Czujemy zmęczenie i podrażnienie oczu. Z krótkowzrocznością nie ma żartów – im dłużej zwlekasz z okularami tym gorzej dla ciebie.
Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Oko krótkowzroczne zbyt mocno skupia promienie światła lub gałka oczna jest zbyt długa, a co za tym idzie widziany przez nas obraz jest rozmazany.
Kiedy pojawia się krótkowzroczność?
Nigdy nie wiemy czy i kiedy dokładnie pojawi się krótkowzroczność. Jednego roku możemy badać dziecko i jest wszystko w porządku, rok później może być już widoczna wada wzroku. Najczęściej mamy do czynienia z krótkowzrocznością szkolną – pojawia się w wieku mniej więcej 10 lat. Zawsze trzeba ją korygować, a później kontrolować dwa razy do roku.
Krótkowzroczność jest bezwzględna. Najczęściej pogłębia się do 20 roku życia. Zwiększające się rok do roku moce okularów są powodem wielu łez małych pacjentów. Nie wiadomo dlaczego niektórzy pacjenci dochodzą do wady -1,0, a inni, aż do -6,0. Bardzo często zdarza się, że jedno z rodzeństwa posiada krótkowzroczność, a drugie nie.
Na co zwrócić uwagę?
Krótkowzroczności towarzyszy wiele objawów. Te podstawowe to oczywiście rozmazywanie się obrazu z daleka. Te mniej specyficzne to ból głowy, łzawienie oczu, mruganie, nawracające zapalenie spojówek lub brzegów powiek. Pacjenci bardzo często pochylają lub podnoszą głowę jakby szukając odpowiedniej ostrości.
Jak korygujemy krótkowzroczność?
Krótkowzroczność korygują:
- okulary z soczewkami minusowymi,
- okulary z soczewkami wieloogniskowymi,
- soczewki kontaktowe,
- soczewki ortokeratologiczne,
- laserowa korekcja krótkowzroczności;
Jak kontrolować postęp krótkowzroczności napiszę w oddzielnym artykule. Tymczasem warto pamiętać, to o czym już pisałam – nie wolno przepisywać okularów tylko na podstawie komputerowego badania wzroku! Więcej przeczytacie w artykule: „Czy badanie komputerowe jest złe?”. Jeszcze zdarzają się pacjenci, którzy idą na kompromis. Zawsze narażacie się na dyskomfort i stratę pieniędzy.
Wyczerpująca praca zdalna przed komputerem lub tabletem męczy Twoje oczy?
Trudno ci się skupić podczas czytania?
Pewnie ciężko w to uwierzyć, ale rozwiązanie tych problemów może być bardzo proste.
SPRAWDŹ KURS „ROZLUŹNIJ OCZY” I POZWÓL OCZOM ODPOCZĄĆ!