
Książeczki anaglificzne „Ćwiczę oko!” – jak działają?
Gdy oglądamy książkę „Ćwiczę oko!” bez okularów czerwono – zielonych widzimy po prostu zadania dla dzieci. Wszystko mieni się w kolorach czerwonym, czarnym i różowym.
„Czary” zaczynają się dziać dopiero gdy założymy okulary z kolorowymi filtrami.
Każda osoba, która nie ma problemu z widzeniem obuocznym zobaczy całe zadanie – część będzie bardziej zielona, część bardziej czerwona.
Książeczki anaglificzne w okularach czerwono – zielonych
Widząc cały rysunek bez problemu można wykonać polecenie np.:
- wskazać brakujące elementy,
- połączyć takie same przedmioty,
- policzyć,
- opisać rysunek,
- przejść przez labirynt,
- połączyć kropki,
- obrysować, itp.
Niektóre ćwiczenia zawierają duże elementy, niektóre bardzo małe.
W zależności od stopnia niedowidzenia dziecko będzie sobie radziło z częścią zdań lepiej, z trudniejszymi, mniejszymi elementami będzie potrzebowało więcej czasu.
Jeżeli oko niedowidzące ma bardzo słabą ostrość wzroku nawet największe elementy mogą sprawiać trudność.
Po lewej stronie obrazek pokazuje nam jak zadanie widzi dziecko, które tłumi oko lewe (filtr zielony jest przed prawym okiem). Kolejny obrazek to sytuacja tłumienia prawego oka (czerwony filtr jest przed lewym okiem).
Okulary czerwono – zielone zawsze zakładamy na korekcję okularową dziecka. Nigdy nie przysłaniamy żadnego z oczu. Rodzice również muszą dopilnować, by dziecko nie podglądało zza okularów.
Stosując książeczki anaglificzne zawsze starajmy się rozmawiać z dzieckiem i zachęcać do patrzenia i zabawy. Specjalista lub rodzic musi wyczuć, co widzi dziecko, z którymi zadaniami radzi sobie lepiej, z którymi słabiej.
Czasem niechęć do jakiegoś ćwiczenia wynika bardziej z niewiedzy dziecka niż z niewidzenia danego elementu. Może nie potrafi czegoś nazwać albo zapomniało słowa.
Zawsze zachęcam dzieci, żeby opowiadały co widzą na obrazkach. Nie wypełniamy na początku kredkami czy ołówkiem książki, żeby móc wielokrotnie wracać do zadań. Żeby uzyskać lepsze efekty możemy manipulować oświetleniem i pozycją książki.
Książeczki anaglificzne „Ćwiczę oko!” są dostosowane do wieku. Pierwsza część (różowa okładka) jest skierowana do dzieci w wieku 3-4 lata. Druga część (niebieska okładka) dla dzieci 5-6 lat. Trzecia część (zielona okładka) dla dzieci 7-8 lat. Bardzo często stosujemy książeczki anaglificzne w terapii dzieci słabowidzących, z opóźnieniami w rozwoju oraz autystycznych. Wtedy zadaniem ćwiczeń jest zainteresowanie dziecka kolorowymi, mieniącymi się obrazkami co stymuluje widzenie i rozwój.
„Ćwiczę oko” – Instrukcja dla użytkowników
„Ćwiczę oko!” zostało stworzone z myślą o domowej terapii niedowidzenia, ale znajdują one zastosowanie w gabinetach optometrystów, ortoptystów i tyflopedagogów.
Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem – zapraszamy do naszego sklepu.
Dostępne w sprzedaży są również anaglificzne maski antysupresyjne (A4). Arkusz folii należy położyć na tekście lub obrazku i polecić pacjentowi, by czytał, obrysowywał czy wykonywał ćwiczenia patrząc przez okulary czerwono-zielone. Bardzo dobrze sprawdza się w warunkach terapii domowej.
Bardzo dobrze również się sprawdza samodzielne wykonywanie ćwiczeń z dzieckiem w domu. Zachęcam do przeczytania mojej najnowszej publikacji „Domowa Terapia Niedowidzenia”, w której są opisane ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu.
Książka ta skierowana jest do rodziców – napisana przystępnym językiem, tak aby każdy sam mógł wypróbować te ćwiczenia.