
Powłoka Antifog i utwardzenie
W naszej szerokości geograficznej problem zaparowanych okularów znany jest nie od dzisiaj. Zaparowane okulary spowodowane są niedopasowaniem temperatury oddechu do otaczającego środowiska. Obecnie problem jest tym bardziej powszechny, w związku z panującą pandemią i nakazem noszenia maseczek. Połączenie zimy oraz maseczek może wprowadzić dyskomfort wśród użytkowników okularów.
Czy można temu jakoś zapobiec?
Powłoka Antifog – dla kogo?
Parujące okulary, to nie tylko problem osób noszących maseczki, czy mieszkających w ujemnych temperaturach. Z problemem zaparowanych okularów spotykają się również osoby uprawiające różnego rodzaju sporty, np. pływanie, czy jazda na rowerze. Parowanie okularów może nas spotkać również podczas tak codziennych czynności, jak gotowanie, czy picie gorących napojów. Warto zastanowić się nad tą opcją, gdy w planach mamy zakup nowych okularów, czy to korekcyjnych, czy np. przeciwsłonecznych do uprawiania sportu.
Sytuacje, w których powłoka Anti-Fog jest przydatna:
- Noszenie maski
- Popijając gorące napoje
- Gotowanie na gorącym piecu
- Otwieranie ciepłego piekarnika lub zmywarki parowej
- Trening na siłowni
- Sport na świeżym powietrzu
Jak działa powłoka antifog i jak ją uzyskać?
Soczewki przeciwmgielne posiadają specjalną powłokę, która pochłania wilgoć z ciepłego powietrza na soczewce. Zapobiega to zaparowaniu.
Bez względu na to, czy nosisz maskę, wchodzisz do domu zimą, czy pijesz gorący napój, soczewki przeciwmgielne utrzymują okulary w czystości, bez konieczności zatrzymywania, spryskiwania i wycierania soczewek okularowych.
Takie soczewki okularowe możesz uzyskać u optyka, gdy kupujesz nową parę – zapytaj o tę dodatkową opcję. Warto z niej skorzystać i oszczędzić sobie wielu irytujących sytuacji.
U różnych producentów możemy spotkać różne nazwy tego uszlachetnienia, np.: anti-fog, czy antyfog. Każda z tych opcji pomoże nam się pozbyć tego problemu na dłużej.
PAMIĘTAJ! Jeżeli wybierzesz okulary z powłoką antifog, nie używaj do ich pielęgnacji chusteczek nasączonych chemicznymi preparatami, chyba że producent zapewnia, że są również bezpieczne dla tego uszlachetnienia.
Co zrobić jednak, gdy już mamy okulary, nie zdecydowaliśmy się na dokupienie dodatkowej opcji podczas zakupu, a problem zaparowanych szkieł nas dotyczy?
Na to również jest rozwiązanie!
Na rynku istnieje mnóstwo preparatów anti-fog, spraye, balsamy, chusteczki, a nawet markery mają na celu odpychanie lub równomierne rozprowadzanie mgły, drobnych kropel wody, które gromadzą się na twardych powierzchniach, dzięki czemu możesz lepiej widzieć przez swoje soczewki. Oczywiście, nie są to rozwiązania trwałe, aczkolwiek mają one również swoje plusy – możesz je wykorzystać na każdy rodzaj okularów, nawet tych do pływania.
Dodatkowe utwardzenie okularów, czy warto?
Szczególnie jest zalecany dla soczewek plastikowych. W przypadku soczewek plastikowych (soczewek organicznych) zdecydowanie potrzebujesz twardej powłoki. Chociaż soczewki z tworzywa sztucznego są łatwe w noszeniu, użyty materiał jest bardziej miękki i bardziej podatny na zarysowania niż soczewki szklane (tzw. soczewki mineralne) – przynajmniej jeśli nie są odpowiednio traktowane.
Specjalne powłoki z twardym lakierem dobranym do materiału nie tylko zwiększają odporność soczewek na zarysowania, ale także zapewniają stałą jakość wizualną i przedłużają trwałość. Jest to możliwe dzięki temu, że jony uszczelniają soczewkę podczas nakładania powłoki.
Warto zastanowić się nad taką opcją, szczególnie gdy wzbogacamy swoje okulary o dodatkowe opcje premium jak np. antifog, aby okulary służyły nam dłużej w nieskazitelnej formie.
Powłoka Antifog, czy warto?
Jak już wspomniałam na początku artykułu powłoka antifog sprawdzi się nie tylko zimą, nie tylko przy noszeniu maseczek. Warto się nad nią zastanowić, gdyż zaparowane okulary to dyskomfort i ograniczenie widoczności. Jeżeli już posiadasz okulary i nie masz zamiaru w najbliższym czasie kupować nowych – spróbuj komercyjnie dostępnych preparatów – działają zdecydowanie krócej niż powłoka antifog, ale ich zaletą jest możliwość użycia na każdych okularach, nie tylko korekcyjnych, co sprawdza się doskonale, np. podczas uprawnia sportów.
Zapraszam serdecznie do obejrzenia nagrania z konferencji „Wpływ bajek, gier i telewizji na wzrok dzieci”
Plan konferencji:
– dzieci a używanie telefonów i tabletów (bajki, gry) – za i przeciw.
– telefon, tablet, telewizor i ich wpływ na wzrok dzieci
– czy wpatrywanie się w telefon zepsuje wzrok dziecka?
– z punktu widzenia optometrysty pediatrycznego – co słyszę i widzę w gabinecie?
– bardziej bystre? Bardziej uzależnione? FOMO?
