Filtry dostępne w okularach
Jeśli jesteś użytkownikiem okularów, zapewne już wiesz, że kupując soczewki okularowe możesz je wzbogacić o dodatkowe funkcje, takie jak filtry, barwniki i powłoki ochronne. Filtry i barwniki pomogą chronić oczy przed jaśniejszym światłem lub zmęczeniem oczu powodowanym przez ekrany komputerów i telewizorów, a powłoki ochronne zapewniają okularom warstwę odporną na zarysowania, zapewniającą utrzymanie okularów w dobrym stanie. Przy zamawianiu okularów zwykle nakładane są różne filtry, odcienie i powłoki ochronne, a w przypadku filtrów i warstw ochronnych nawet nie wiedziałbyś, że tam są!
Rodzaje filtrów w szkłach korekcyjnych
Dzisiaj chciałabym się skupić wyłącznie na filtrach jakich można użyć w szkłach korekcyjnych. Jakie są dostępne na rynku i czy wszystkie mają rzeczywiście sens? Ile kosztują i czy warto w nie inwestować?
Filtr UV
Ten filtr znany jest chyba każdemu – nie tylko użytkownikom szkieł korekcyjnych. Filtr UV jest niezwykle ważny dla zdrowia naszych oczu. Światło słoneczne zawiera ostre promieniowanie ultrafioletowe (promienie UVA i UVB), które może być tak samo szkodliwe dla oczu jak i skóry. Te promienie są niewidoczne, ale nadal mogą przenikać do twoich oczu, powodując uszkodzenia. Krótkotrwała, intensywna ekspozycja na promienie UV może powodować ślepotę śnieżną (rodzaj oparzenia słonecznego oczu), ale na szczęście jest to dość rzadkie.
Przy długotrwałej ekspozycji istnieje zwiększone ryzyko rozwoju poważniejszych chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej, zwłaszcza u osób starszych. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje z powodu uszkodzenia siatkówki, światłoczułej warstwy w tylnej części oka, co może prowadzić do pogorszenia widzenia, a ekspozycja na promieniowanie UV, jak wykazano, jest kluczowym czynnikiem tego ryzyka. Podobnie, jednym z czynników ryzyka zaćmy jest ekspozycja na promieniowanie UV, które może powodować zmętnienie soczewki oka i rozmycie widzenia.
Jeśli posiadasz już dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, możesz się zastanawiać, czy naprawdę konieczne jest, aby Twoja para okularów korekcyjnych również miała ochronę przed promieniowaniem UV. Należy jednak pamiętać, że ryzyko związane z promieniowaniem UV może być nadal wysokie w pochmurne dni, kiedy noszenie okularów przeciwsłonecznych jest niepraktyczne. Dzieje się tak, ponieważ światło UV jest niewidoczne i może przenikać przez chmury, a nawet materiały, takie jak szyba przedniej szyby samochodu.
Dodanie ochrony przed promieniowaniem UV do okularów korekcyjnych to prosty sposób na ochronę oczu przed promieniowaniem UV. Nawet soczewki bez obróbki UV dobrze blokują większość promieni UVB, ale nadal przepuszczają większość promieni UVA. Tak więc, szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu na dworze lub nawet jeździsz samochodem, posiadanie okularów korekcyjnych z filtrem UV sprawi, że nie będziesz się martwić o to, czy Twoje oczy są w pełni chronione.
Filtr Blue-control
Kolejnym dość popularnym filtrem stosowanym w soczewkach okularowych jest filtr Blue-control, u różnych producentów nazywany również: Blue Care, Blue Protect, Prevenzia, Digital Comfort. Jest to filtr światła niebieskiego, który chroni nasze oczy przed niepożądanymi efektami ubocznymi spędzania długich godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych.
Najczęstszą przyczyną problemów związanych z obciążeniem światłem niebieskim są monitory komputerowe i ekrany telewizyjne. Ludzie często mogą zauważyć, że ich oczy zaczynają być napięte, gdy patrzą na ekrany przez długi czas. Wynika to z faktu, że niebieskie światło ma wyższą energię niż inne rodzaje światła. Światło słoneczne jest głównym producentem niebieskiego światła i wyższej emisji energii; jednak można je również znaleźć w wielu urządzeniach elektronicznych.
Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne to tylko ułamek światła emitowanego przez słońce, ale ilość czasu, jaki ludzie spędzają przy tych urządzeniach, często oznacza, że ich oczy są narażone na dużą ilość tego promieniowania. Filtry niebieskiego światła w okularach pomagają blokować większość tego niebieskiego promieniowania, zanim dotrze ono do Twojego oka.
Okulary z filtrem Blue Control mogą mieć lekko żółty odcień, aby zrównoważyć światło niebieskie, chociaż zwykle jest to niezauważalne. Istnieją pewne dowody na to, że okulary z filtrem światła niebieskiego mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom siatkówki, które są związane z niebieskim światłem. Trzeba powiedzieć, że okulary z filtrem światła niebieskiego nie wyeliminują całkowicie zmęczenia oczu powodowanego przez urządzenia elektroniczne, dlatego należy zachować odpowiednie środki ostrożności podczas noszenia tych okularów, w tym robić odpowiednie przerwy od pracy przed ekranem.
Filtr Polaryzacyjny
Dostępny w okularach przeciwsłonecznych. Soczewki polaryzacyjne mają specjalną substancję chemiczną, która filtruje światło. Cząsteczki substancji chemicznej są ustawione w szeregu, aby zablokować część światła przed przechodzeniem przez soczewkę.
W okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją, filtr tworzy pionowe otwory dla światła. Tylko promienie światła, które zbliżają się do twoich oczu pionowo, mogą zmieścić się przez te otwory. Soczewki blokują wszystkie poziome fale świetlne odbijające się na przykład od gładkiego stawu lub błyszczącej maski samochodu.
W wyniku tego filtrowania obraz widziany przez soczewki polaryzacyjne jest nieco ciemniejszy niż zwykle. Ale obiekty wyglądają wyraźniej i wyraźniej dzięki soczewkom polaryzacyjnym, a szczegóły są łatwiejsze do zauważenia. Najprościej zatem mówiąc – polaryzacja ogranicza oślepiający blask słoneczny.
Komu polaryzacja w okularach może się przydać najbardziej?
- Kierowcom – ogranicza blask słońca, które odbija się od drogi, czy maski samochodu
- Osobom spędzającym czas nad wodą (np. wędkarzom, czy żeglarzom) – ograniczają blask i umożliwiają spojrzenie do wody
- Osobom uprawiającym sporty zimowe – Śnieg powoduje odblaski, więc okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są zazwyczaj dobrym wyborem.
Kiedy nie używać okularów polaryzacyjnych?
W kilku przypadkach soczewki polaryzacyjne nie są zalecane.
Patrząc na ekrany LCD (ciekłokrystaliczne), takie jak:
- deska rozdzielcza samochodu
- bankomaty
- telefony komórkowe
- niektóre zegarki
Jaki filtr wybrać?
Jak widzimy na rynku optycznym mamy masę różnych filtrów, powłok i barwników. Każdy z wyżej wymienionych filtrów wzbogaca nasze okulary o dodatkowe funkcjonalności i kosztuje dodatkowo około 400 zł. Zastanówmy się zatem co jest nam najbardziej potrzebne. O ile filtr UV jest tak naprawdę praktyczny dla każdego, o tyle filtr Blue Control nie będzie Ci potrzebny, jeśli nie spędzasz długich godzin przed ekranami. Polaryzacja? Jak najbardziej tak – ale w szczególnych przypadkach. Najbardziej przyda się podczas jazdy samochodem w słoneczny dzień, czy na wakacjach. Wybierz się do optyka i skorzystaj z porad profesjonalistów, którzy pomogą Ci dobrać najlepsze dla Ciebie opcje.
Zapraszam serdecznie do obejrzenia nagrania z konferencji „Wpływ bajek, gier i telewizji na wzrok dzieci”
Plan konferencji:
– dzieci a używanie telefonów i tabletów (bajki, gry) – za i przeciw.
– telefon, tablet, telewizor i ich wpływ na wzrok dzieci
– czy wpatrywanie się w telefon zepsuje wzrok dziecka?
– z punktu widzenia optometrysty pediatrycznego – co słyszę i widzę w gabinecie?
– bardziej bystre? Bardziej uzależnione? FOMO?