Jak dbać o wzrok w starszym wieku?
„Mam za krótkie ramiona!” – to najczęściej wskazywana dolegliwość osób starszych w moim gabinecie. Pacjenci po 60 roku życia właśnie w ten sposób określają coraz bardziej uciążliwą starczowzroczność lub inaczej presbiopię. Oprócz recepty na okulary przekazuję garść porad jak dbać o wzrok w starszym wieku.
Okulary do czytania
Z wiekiem tracimy siłę do wyostrzania obrazu z bliska (akomodacja staje się coraz słabsza) i posiłkujemy się okularami do czytania, które pomagają nam widzieć z bliska. Starczowzroczność jest nieunikniona, ponieważ jest to proces fizjologiczny. Nie powinniśmy jednak oszczędzać i unikać wizyty u optometrysty czy okulisty, a co gorsze nie powinniśmy kupować okularów do czytania w aptece lub na bazarze. Okulary z marketu mogą przynieść więcej szkód niż oszczędności. Dlatego traktujmy je jako chwilowe, awaryjne zastępstwo. Profesjonalne badanie wzroku i okulary wykonane u optyka to podstawa dobrego widzenia.
Zdrowe odżywianie
Istotny wpływ na dobrą kondycję oczu u starszych osób ma również dieta. Posiłki powinny zawierać witaminy, luteinę i zeaksantyny. Jak powinna wyglądać dieta zdrowych oczu opisała dla nas dietetyczka Aleksandra Ziemska w artykule: „Dieta dobra na wzrok”.
Dlaczego luteina i zeaksantyna są tak ważne? Ponieważ ich brak przyśpiesza powstanie zaćmy lub AMD (zwyrodnienia plamki żółtej). Nie można w pełni wyeliminować powstania zaćmy, jaskry lub AMD poprzez stosowanie bogatej diety, jednak możemy skutecznie je spowolnić.
„Suche oko”
Z wiekiem zmniejsza się ilość wydzielanych łez, jak również pogarsza się ich jakość. Seniorzy często skarżą się na pieczenie i swędzenie oczu, okresowe zaburzenia ostrości widzenia, uczucie obecności piasku lub ciała obcego pod powiekami. W sytuacji kiedy już zmagamy się z „suchym okiem” warto stosować dobrej jakości krople. Żeby zapobiegać powstaniu suchości należy pamiętać o częstym i pełnym mruganiu, zwłaszcza przy pracy z komputerem, oglądaniu telewizji lub czytaniu. Warto lepiej nawilżyć powietrze w pomieszczeniach oraz obniżyć w nich temperaturę.
Jak dbać o wzrok w starszym wieku – czyli regularne badania u okulisty
Regularne badania u okulisty to obowiązek. Osoby w wieku powyżej 60. lat powinny wykonywać je co najmniej raz do roku. Częściej lekarza powinni odwiedzać chorzy na nadciśnienie, cukrzycę oraz uzależnieni od papierosów, a także ci, których bliscy chorowali na jedną z wyżej wymienionych chorób.
Stała opieka lekarza-specjalisty to szansa na możliwie najszybsze rozpoznanie choroby oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. To szczególnie ważne w przypadku jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej; wczesna diagnoza to pierwszy krok ku zahamowaniu rozwoju tych chorób.
Trudno ci się skupić podczas czytania?
Czujesz zmęczenie oczu po krótkiej lekturze?
Pewnie ciężko w to uwierzyć, ale rozwiązanie tych problemów może być bardzo proste.
SPRAWDŹ KURS „ROZLUŹNIJ OCZY” I POZWÓL OCZOM ODPOCZĄĆ!