Jak ochronić oczy przed światłem niebieskim?
Szkodliwe konsekwencje światła niebieskiego
O tym, że światło niebieskie jest szkodliwe wie już prawie każdy. Ale czym dokładnie jest światło niebieskie, dlaczego nam szkodzi oraz jak się bronić przed tymi niechcianymi skutkami jego działania? W tym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na wszystkie te pytania. To mini kompendium wiedzy na temat szkodliwości światła niebieskiego.
Co to jest światło niebieskie?
Światło niebieskie, inaczej nazywane jest światłem widzialnym obejmuje zakres od 380 do 500 nm. Określane jest mianem High Energy Visible Light, w skrócie HEV. Jest to rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce, jak i wszelkie urządzenia cyfrowe – wyświetlacze LCD/LED, smartfony, tablety, GPSy, komputery, laptopy, telewizory. Światło niebieskie emituje również energooszczędne oświetlenie. Tak naprawdę, im bardziej energooszczędne i zaawansowane urządzenie – tym więcej światła niebieskiego ono emituje.
Warto jednak wspomnieć, że światło niebieskie emitowane przez naturalne źródła światła ma inną charakterystykę widmową, niż to pochodzące z urządzeń elektrycznych.
Jednak światło niebieskie jest nam również potrzebne w życiu i pełni ważne funkcje w organizmie człowieka – np. reguluje rytm dobowy organizmu, poprawia samopoczucie oraz poprawia czas reakcji.
Dlaczego światło niebieskie jest niebezpieczne?
Zaskakujące jest to, że w zasadzie światło niebieskie jest nam niezbędne do widzenia, a mimo wszystko jest też szkodliwe. Jak to się dzieje?
Zwyrodnienie plamki żółtej to nieuleczalna choroba, która dotychczas dotykała osoby starsze w wieku 60 – 70 lat. W związku z szybki rozwojem technologicznym i wszechobecnym oddziaływaniem monitorów laptopów czy telefonów komórkowych, ta choroba zaczęła dotykać coraz to młodsze osoby.
Dzieje się tak z powodu oddziaływania światła niebieskiego, które agresywnie reaguje na nasze oczy. W efekcie, w organizmie powstaje więcej wolnych rodników, niż jesteśmy w stanie wydalić. Wolne rodniki uszkadzają komórki wzrokowe i prowadzą do ich obumarcia. Ten efekt jest nieodwracalny, obumieranie komórek powstaje stopniowo, latami i może skutkować nawet całkowitą utratą wzroku.
Co więcej światło niebieskie niebezpiecznie działa nie tylko na nasz wzrok. Jak już wspomniałam wcześniej – oddziaływanie światła niebieskiego reguluje naszemu ciału rytm dobowy. W związku z tym, patrzenie na ekrany laptopów czy smartfonów przed snem może powodować u nas bezsenność, czy zaburzenie rytmu dobowego. Zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen.
Jak ochronić oczy przed światłem niebieskim?
Oczywiście najprościej jest ograniczyć korzystanie z urządzeń, który emitują sztuczne światło niebieskie. Niestety w obecnych czasach dla wielu z nas jest to niemożliwe. Duża część naszych codziennych czynności byłaby mocno utrudniona bez możliwości korzystania z dobrodziejstw technologii. Zatem jak możemy się przed nim ochronić?
Okulary z filtrem światła niebieskiego
Najbardziej znanym produktem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego są okulary wyposażone w filtr blokujący to światło. Cechą charakterystyczną takiego filtra jest, że nie posiada on stałego tłumienia bądź odbicia dla określonego zakresu światła widzialnego, ale że filtracja jest zmienna z długością fali światła. Nie można zatem np. powiedzieć, że filtr blokuje 40% światła niebieskiego, ale należy zawsze analizować przebieg krzywej transmitancji.
Dobre ustawienie monitora
Używając laptopa, tabletu, czy smartfona – sprawdź, czy Twoje urządzenie posiada funkcję obniżania temperatury kolorów wyświetlanego obrazu i dostosowując go do warunków oświetleniowych. Postaraj się używać tych urządzeń obniżając jasność światła najbardziej, jak to tylko możliwe.
Aplikacje na telefon i laptop
Jeżeli Twoje urządzenie nie posiada opcji, jak ta opisana powyżej – skorzystaj z bezpłatnych aplikacji, których jest już obecnie bardzo dużo na rynku. One automatycznie przyciemniają wyświetlacz i ograniczają emisję niebieskiego światła.
Specjalne filtry na monitory
Na rynku istnieją również specjalne filtry na monitory, które regulują światło wydzielane przez urządzenie.
Niestety wszystkie wymienione sposoby i filtry mogą zmieniać rzeczywiste kolory obrazów, dlatego nie koniecznie ułatwiają pracę np. grafikom czy dentystom.
Dobierz odpowiednie żarówki
Najzdrowsze dla naszego wzroku jest światło emitowane przez tradycyjne żarówki. Te jednak, jak wiadomo nie są energooszczędne, a w związku z tym również kosztowne i szkodliwe dla środowiska. Zatem jakie żarówki zainstalować w naszym domu? Wybieraj takie, które spełniają normę mówiącą o intensywności promieniowania elektromagnetycznego (IEC 62471). Zwróć również uwagę na to, by dopasować temperaturę barwową i ustalić odpowiednie natężenie światła.
Dodatkowo
1. Postaraj się ograniczyć do minimum korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie, zwłaszcza przed snem.
2. Pamiętaj o prawidłowej postawie przed monitorem: ekran na wysokości wzroku, dobrze dobrane wysokości biurka i krzesła, równomierne ciepłe oświetlenie pomieszczenia.
3. Rób regularne przerwy w pracy przed monitorem.
4. Pij dużo wody.
5. Jedz pokarmy bogate w witaminę A, luteinę i zeaksantynę, takie jak: jarmuż, szpinak, sałata, brokuły, dynia, brukselka, zielony groszek, kukurydza, fasolka szparagowa, marchew, kapusta, buraki, pomarańcze, brzoskwinie, dynie czy pomidory.
6. Spoglądaj na zieleń – daj odpocząć oczom.
Jak światło niebieskie wpływa na na nasze dzieci?
Niestety, nasze dzieci są bardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie światła niebieskiego niż my, dorośli. Ich oczy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Młodsze osoby mają większe źrenice, a ich soczewki są bardziej przezroczyste, więc ich wrażliwość na światło jest większa niż u osób starszych.
Dlatego powinniśmy szczególnie chronić nasze dzieci przed działaniem światła niebieskiego, ograniczyć dostęp do ekranów komputerów i komórek do minimum. Pamiętajmy o tym, że światło niebieskie oprócz oczywistych szkodliwych skutków dla wzroku, zaburza również rytm dobowy i może sprawić, że nasza pociecha nie będzie mogła zasnąć. A taka sytuacja, jak wiadomo jest męcząca zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców…
Temat szkodliwości światła niebieskiego jest niezwykle szeroki. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiedzą już Państwo jak przynajmniej ograniczyć te negatywne skutki. Jeżeli interesuje Państwa temat problemów z widzeniem przy komputerze, zapraszam do lektury artykułu “Syndrom widzenia komputerowego”.
Zapraszam serdecznie do obejrzenia nagrania z konferencji „Wpływ bajek, gier i telewizji na wzrok dzieci”
Plan konferencji:
– dzieci a używanie telefonów i tabletów (bajki, gry) – za i przeciw.
– telefon, tablet, telewizor i ich wpływ na wzrok dzieci
– czy wpatrywanie się w telefon zepsuje wzrok dziecka?
– z punktu widzenia optometrysty pediatrycznego – co słyszę i widzę w gabinecie?
– bardziej bystre? Bardziej uzależnione? FOMO?