Kurza ślepota – dlaczego nie widzę po zmroku?
Ślepota zmierzchowa, czyli potocznie kurza ślepota to problem z widzeniem po zmroku lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Kury i inne ptaki kładą się spać, gdy zapada zmrok. W ten sposób radzą sobie z brakiem widzenia. Ludzie nie mają tej możliwości. Niejednokrotnie pracujemy lub prowadzimy samochody po zmierzchu. Czy jest jakiś sposób na poprawienie widzenia po zmroku?
Kurza ślepota – przyczyny
Ślepota zmierzchowa może być odziedziczona lub powstaje w wyniku retinopatii barwnikowej (uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za widzenie w siatkówce oka). Kolejna przyczyna to złe odżywianie, przede wszystkim dieta uboga w witaminę A, E lub cynk. Niedobory witaminowe powodują rogowacenie siatkówki, co w konsekwencji prowadzi do postępującej utraty widzenia.
Ślepota zmierzchowa- co mogę zrobić?
Przede wszystkim należy zwrócić się do specjalisty – okulisty lub optometrysty. Zdarza się, że kurza ślepota jest mylona z zaćmą lub krótkowzrocznością. Badanie potwierdzi przyczynę złego widzenia.
Często złe widzenie po zmroku można wyeliminować okularami z minimalną korekcją minusową lub okularami z soczewkami dla kierowców. Nie jest to całkowite rozwiązanie problemu, ale może ulżyć i zmniejszyć dolegliwości.
Diagnostykę należy poszerzyć o badanie dna oka oraz pola widzenia. Daje to możliwość monitorowania postępów choroby.
Jeżeli przyczyną złego widzenia po zmroku jest niedobór witamin i cynku, należy rozszerzyć dietę.
Co dalej?
Ślepota zmierzchowa jest schorzeniem, na które nie znamy lekarstwa. Jest to proces nieodwracalny. Dlatego tak ważna jest zrównoważona dieta i regularne kontrole u specjalistów.
Trudno ci się skupić podczas czytania?
Czujesz zmęczenie oczu po krótkiej lekturze?
Pewnie ciężko w to uwierzyć, ale rozwiązanie tych problemów może być bardzo proste.
SPRAWDŹ KURS „ROZLUŹNIJ OCZY” I POZWÓL OCZOM ODPOCZĄĆ!