Ogranicz dziecku czas z komputerem – 10 powodów
Laptopy, tablety i smartfony ułatwiają nasze życie. Dzięki nim mamy dostęp do wielu ciekawych informacji, jesteśmy w stałym kontakcie z bliskimi, rozwijamy się. Niestety sprzęt elektroniczny jest również zagrożeniem dla nas, a szczególnie dla naszych dzieci.
Sprzęt elektroniczny negatywnie wpływa na wzrok naszych dzieci, ale to nie jest główny powód, dla którego uważam, że powinniśmy ograniczyć dzieciom dostęp do sprzętu elektronicznego.
Ogranicz dziecku czas z komputerem – 10 powodów
1. Lepszy sen
Regularne używanie sprzętu elektronicznego popołudniu i wieczorem pogarsza jakość snu. Dzieci mają problemy z zasypianiem, a ich samopoczucie następnego dnia jest gorsze.
2. Mniej powodów do płaczu
Znacie ten moment, gdy dziecko ma wyłączyć tablet, jednak histerią i płaczem wymusza na rodzicach kolejną porcję czasu do gry? Nigdy nie ustępujcie. Gdy dacie się złamać dziecko nie nauczy się kontrolować swoich emocji. Niczego dobrego z tego nie będzie.
3. Unikniecie uzależnienia
Uzależnienie kojarzy się źle. Jednak każdy nawyk, który prowadzi do niekontrolowanego używania czy to sprzętu elektronicznego czy to jedzenia lub substancji niedozwolonych wpływa na nasze życie negatywnie.
Laptop czy tablet nigdy nie powie: „dość!”, nigdy nie zabroni naszemu dziecku kolejnej gry. Każda potrzeba dziecka, każdy pomysł w świecie wirtualnym mogą być zaspokojone. Wystarczy jedno kliknięcie i dziecko otrzymuje to na co ma ochotę. Dziecko szybko przyzwyczaja się do nowego sprzętu. Nie wie jednak jak rodzi się uzależnienie i jak się przed nim bronić.
4. Dobre relacje interpersonalne
Wspólna zabawa z rodzicami i rodzeństwem, czułości i rozmowy to podstawowe elementy kształtujące w dziecku emocje, poczucie tożsamości i pewności siebie. Bezpośrednio przekładają się one na relacje, które dziecko nawiązuje z innymi osobami. Dając dziecku urządzenia elektroniczne, zamiast wspólnie spędzić czas na zabawie pozwalamy by dzieci patrzyły na nierealny świat, w którym emocje i relacje są tylko pewną karykaturą. W konsekwencji rozwija się inne postrzeganie świata i ludzi, które przeszkadza w nawiązaniu „normalnych” relacji.
5. Spokojne dziecko
Korzystając ze sprzętu elektronicznego dziecko widzi i przyjmuje zbyt dużo informacji. Najczęściej są one zbędne, często raniące i niezrozumiałe. System nerwowy dziecka nie jest odporny i tak wytrzymały jak dorosłej osoby. Myślę, że wystarczy jeden negatywny komentarz na Facebooku by zupełnie załamać nastolatka, a co dopiero dziecko. Wbrew pozorom media społecznościowe wywołują stres i niestety bardzo często wnoszą wiele złego do życia dzieci.
6. Lepsza kondycja fizyczna
Tak zupełnie szczerze – ile godzin potrafisz przesiedzieć przy komputerze? Każdy dorosły minimum kilka godzin. Dziecko pewnie jeszcze więcej. Każda taka godzina to czas bez ruchu. Nie da się rozwijać kondycji fizycznej i sprawności ciała siedząc. Jedynie gwarantowana jest nadwaga. Chcesz mieć szczupłe i wysportowane dzieci? Ogranicz czas spędzony przy laptopie i smartfonie. Daj dzieciom dobry przykład!
7. Większe zainteresowanie nauką
Tablet czy laptop zapełnia czas naszego dziecka. Ginie chęć do nauki czy kreatywnej zabawy. Odstawiając sprzęty elektroniczne często dziecko mówi, że się nudzi i ciężko znaleźć mu zajęcie dla siebie. Z czasem nauczy się wynajdować sobie zabawę, kolorowe książki zaczną wyglądać zachęcająco. Dziecko z natury chce się rozwijać, zawsze chce wiedzieć więcej, więc podsuńmy mu książkę zamiast smartfona – z niej wyciągnie lepsze wiadomości.
8. Bezinteresowna dobroć zostanie na dłużej
Przemoc jest w grach i w wirtualnym świecie. Im szybciej dziecko będzie miało styczność z przemocą, tym bardziej się na nią uodporni i będzie mniej wrażliwe. Dziecko nie potrafi ocenić świata gier i świata rzeczywistego jak dorosły i bardzo często okrucieństwo zawarte w grach zaczyna być dla dziecka naturalne, a co za tym idzie zostaje przeniesione do realnego świata relacji dziecka. Chronimy dzieci przed przemocą na co dzień w szkole czy w innych miejscach – chrońmy też w wirtualnym świecie.
9. Bardziej towarzyskie dziecko
Kontakt osobisty z rodziną i rówieśnikami jest bardzo ważny. Dziecko uczy się rozpoznawać mowę ciała, mimikę twarzy, nastroje, intonację głosu czy emocje. Urządzenia elektroniczne ułatwiają kontakt z innymi osobami, ale ograniczają rozwój relacji, ponieważ nie są w stanie przekazać i odwzorować wyżej wymienionych czynników. Tylko w bezpośrednim kontakcie z innymi osobami dziecko może nauczyć nawiązywać i utrzymywać relacje.
10. Sprawne oczy
Ten punkt jest już zupełnie zawodowy. Dzieciaki spędzające dużo czasu przed urządzeniami elektronicznymi patrzą cały czas na bliską odległość oraz w bardzo niewielkim zakresie poruszają oczami. W konsekwencji ich oczy nie są tak sprawne jak oczy rówieśników grających w piłkę. Nie chodzi tylko o wady wzroku, chodzi o ogólną sprawność oczu. Dzieci korzystające z laptopów czy tabletów wykazują większą męczliwość oczu, niestabilną ostrość widzenia, zaburzone ruchy oczu. Wiedząc, że musimy „pracować” oczami przez całe życie zadbajmy od samego początku o higienę patrzenia naszych dzieci.