Pierwsze soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary, korygują wadę wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i prezbiopię). Mniej więcej 20% moich pacjentów korzysta regularnie korzysta z soczewek. Dlaczego niektóre osoby wybierają soczewki kontaktowe a inni okulary? Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację soczewek?
Pierwsze soczewki kontaktowe
Niektórzy pacjenci nie wyobrażają sobie życia bez okularów. Okulary są dla nich najbardziej pewną i najzdrowszą formą korekcji wzroku, a jednocześnie mogą być ozdobą naszego wyglądu. Inni z kolei nie potrafią zaakceptować ograniczonego pola widzenia, braku swobody lub po prostu ciągłego czyszczenia okularów.
Soczewki kontaktowe są znane od ponad stu lat. Aktualnie zdecydowana większość osób może nosić soczewki kontaktowe, jeżeli więc 10 lat temu usłyszałeś, że twojej wady wzroku nie można skorygować za pomocą soczewek, to teraz najprawdopodobniej już można. Jeżeli też 10 lat temu porzuciłeś soczewki kontaktowe, ponieważ nie były wygodne lub były zbyt drogie, warto przemyśleć ponowną aplikację – wiele się zmieniło w aspekcie zdrowia, konstrukcji soczewek i wygody noszenia.
Soczewki kontaktowe – zalety
- nikt nie wie, że masz wadę wzroku – soczewek kontaktowych nie widać na oku;
- wygoda – soczewki kontaktowe nie brudzą się i nie parują
- nieograniczone pole widzenia;
- naturalne widzenie – soczewki nie wpływają na wielkość widzianych przedmiotów;
- soczewki kontaktowe są świeże i zapewniają takie samo widzenie – okulary się psują, tracą swój pierwotny wygląd z powodu wiatru, ciepła, potu, oddziaływania ze skórą;
- zdecydowanie lepsze peryferyjne i bez zniekształceń w soczewkach doceniają przede wszystkim osoby uprawiające sport;
- na soczewki nałożysz maskę do pływania lub szermierki;
- na soczewki nałożysz kask na motor czy skuter;
- zapewniają lepsze widzenie przestrzenne i ocenę odległości;
- właściwa pielęgnacja soczewek zapewnia zdrowie, dobre widzenie i znakomite samopoczucie przez lata;
Chcę nosić soczewki kontaktowe – co dalej?
Pierwszym krokiem jest wizyta u kontaktologa – optometrysty lub okulisty zajmującym się aplikacją soczewek. Podczas wizyty zostaną dobrane soczewki kontaktowe odpowiadające twoim oczom i potrzebom. Dowiesz się jak je pielęgnować oraz nauczysz się zakładania i ściągania soczewek. Na końcu wizyty powinieneś dostać receptę określającą parametry twoich soczewek.
Nosząc soczewki kontaktowe powinieneś odbywać wizyty kontrolne – raz na 6 miesięcy.
Soczewki kontaktowe – która jest najlepsza dla mnie?
Soczewki kontaktowe przede wszystkim powinny korygować wadę wzroku. Okulary czasem mają inną moc niż soczewki kontaktowe. Dzieje się tak, ponieważ soczewki kontaktowe nie są produkowane w każdej możliwej opcji. Optometrysta przepisując okulary może przepisać dowolne wartości soczewek okularowych. Przepisując soczewki kontaktowe optometrysta porusza się w ograniczonym wyborze kompilacji mocy sferycznych, cylindrycznych, krzywizn i średnic soczewek.
Soczewki kontaktowe powinny mieć odpowiedni rozmiar – nie mogą być zbyt płaskie ani zbyt wypukłe. Nie mogą być zbyt małe ani zbyt duże.
Przepuszczalność tlenu to też bardzo ważne kryterium doboru soczewek. Rogówka nie pobiera tlenu z krwi tylko z powietrza, dlatego soczewki powinny mieć maksymalną możliwą przepuszczalność tlenową. Gwarantuje to zdrowie i dobry wygląd oczu.
Według mnie ważnym kryterium jest też ochrona przed UV. Coraz więcej soczewek na rynku chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Swoim pacjentom zawsze zalecam stosowanie soczewek z filtrem, zarówno zimą jak i latem.
Czy pielęgnacja soczewek jest trudna?
Nie. Przeczytaj krótką instrukcję:
Przygotowanie soczewek do czyszczenia:
- umyj ręce i wytrzyj je do sucha.
- zanim zdejmiesz szkła kontaktowe wypłucz dokładnie płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pojemniczek, w którym przechowujesz soczewki.
- zdejmij soczewkę z wybranego oka
Oczyszczanie soczewek:
- jeżeli używasz soczewek jednodniowych czyszczenie ich jest zbędne – po wyjęciu soczewki wyrzuć ją po prostu do kosza.
- jeżeli są to soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne codzienne ich oczyszczanie jest sprawą konieczną. Po wyjęciu soczewki z oka pocieraj ją łagodnie palcem wskazującym drugiej ręki przez około pół minuty. Istotne jest żeby pocierać ją w górę i w dół, nie wykonując żadnych ruchów okrężnych, które mogą soczewkę uszkodzić. Następnie odwracamy szkło kontaktowe na drugą stronę i wykonujemy te samą czynność. Po oczyszczeniu soczewki opłukaj ją z każdej strony aby pozbyć się wszelkich pozostałych zanieczyszczeń.
- jeżeli posiadasz specjalny płyn z formułą NO RUB (bez pocierania) opłukaj jedynie soczewkę z każdej strony.
Przechowywanie soczewek:
- napełnij obie komory pojemnika do przechowywania szkieł kontaktowych płynem do soczewek. Umieść zdjęte i wyczyszczone szkło w odpowiedniej komorze pojemnika, w taki sposób żeby soczewka była całkowicie zanurzona. Jednakże nie nalewaj płynu po same brzegi pojemnika, nie jest to ani konieczne ani ekonomiczne. Zakręć pojemnik.
Powyższe czynności wykonaj także po zdjęciu drugiej soczewki.
- przed powtórnym założeniem soczewki powinny przynajmniej cztery godziny przebywać w pojemniku, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zdejmowanie soczewek i dezynfekcja bezpośrednio przed położeniem się spać.
- należy codziennie płukać płynem do dezynfekcji pojemnik na soczewki i pozostawiać go otwartym aż do wyschnięcia.
- pojemnik na soczewki – pomimo prawidłowej pielęgnacji – powinien być wymieniany co dwa, trzy miesiące.
- Nigdy nie wykorzystuj do czyszczenia pojemnika wody z kranu a nawet wody mineralnej.
- soczewek również w żadnym wypadku nie płucz niczym innym oprócz płynów przeznaczonych do pielęgnacji i dezynfekcji soczewek.
- nie wlewaj do pojemnika kilku rodzajów płynów pielęgnacyjnych.
- nigdy nie stosuj soczewek dłużej niż zaleca producent.
Jeżeli chcesz wypróbować soczewki kontaktowe możesz znaleźć kontaktologa na stronie Ćwiczę oko – znajdź gabinet – KLIKNIJ